Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

מערכת פשיטת רגל - כללי

מערכת פשיטת רגל - במאמר זה נסקור על עיקריי תהליך פשיטת רגל, כאשר שימת הדגש הינה לבקשה שמגיש חייב להכריזו פושט רגל ולא לבקשת נושה כנגד חייב. 

כאשר אדם או גוף משפטי אחר, מצוי מצב שבו אין ביכולתו לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות הוא יכול לבקש מבית המשפט להכריז עליו "פושט רגל" ולקבל את הגנת בית המשפט כנגד נושיו, בעלי החוב. 

חשוב לציין כי החל מ 09/2019 נכנס לתוקף חוק חדלות פירעון, ועימו שינויים בדין, לכן כל האמור במאמר זה כפוף לשינוי בדין הנ"ל. 

עצירת הליכים\הקפאת הליכים

עם תחילת הליכי פשיטת הרגל מקבל החייב שקט נפשי. תמו העיקולים, ההגבלות, ההצקות מטעם הנושים והלחצים - לאף אחד אסור לפעול כנגד החייב. 

יחד עם זאת, החייב צריך לפעול בתום לב במערכת פשיטת רגל, ולא לנצל לרעה את ההגנה שניתנה לו מכח הדין, כאשר ההגיון הינו כי החייב פועל להסדיר את חובותיו ולשלם כפי יכולתו מבלי שיהיה צורך לנקוט כנגדו הליכי אכיפה כגון עיקול בנק או עיקול משכורת וכדומה. 

מערכת פשיטת רגל

מערכת פשיטת רגל - עיקרי ההליך

 

צו תשלומים

מערכת פשיטת רגל כולל צו תשלומים חודשי אשר מושת על החייב, סכום הנע בין 500 - 1000 ש"ח לערך עד לסיום ההליכים. 

חשוב מאוד לא לפגר בתשלומים החודשיים, אי תשלום מהווה סיבה נפוצה לסגירת מערכת פשיטת הרגל, ואז כל ההשקעה הרבה והתשלומים ששולמו ירדו לטמיון. חשוב לא פחות, לעשות הכנה מתאימה על מנת שסכום התשלום החודשי יהיה תואם את ציפיות החייב ויכולתו הכלכלית. 

לצערנו אנו נתקלים פעמים רבות, בחייבים שמתחילים לשלם, אך מפסיקים לאחר מספר חודשים, וכך כל תשלומים ששלמו כל התקופה ירדו לטימיון וחבל. 

דוח הכנסות והוצאות

על החייב להגיש מידי חודשיים דוח של הכנסות והוצאות. לדוח זה חשיבות עליונה כי הוא משמש כלי בקשה ופיקוח על התנהלותו הכלכלית של החייב, וכן בדיקת איכותית ומיידית, האם יש לשנות מצו התשלומים החודשי, כאשר חלה העלאה/ירידה ממשית בהכנסות או בהוצאות החייב, וכן האם אורח חייו של החייב תואם את הצהרותיו הקודמות. נסביר ונדגים.

חייב שמצהיר בדוחות כי אין ברשותו רכב, לא יכול להצהיר בהמשך בדוחות על הוצאה מסוג דלק - הסתירה מובנת (!)

הדוח אמור להיתמך במסמכים ואישורים וקבלות לגבי כל הוצאותיו, למשל הוצאת חשבון חשמל, תלווה באישור חשבון של חברת החשמל. כמו כן, רצוי כי ההכנסות יהיו תואמות פחות או יותר את ההוצאות, הכנסות עודפות פירושן כי לחייב כסף פנוי לשלם לנושיו, הכנסות פחותות מראות כי למעשה החייב יוצר או עלול ליצור חובות חדשים. 

 

מערכת פשיטת רגל - הכנה להפטר

חקירת המנהל המיוחד

כחלק שגרתי ממערכת פשיטת רגל, מתמנה מנהל מיוחד, עו"ד שתפקידו לגשת חוו"ד על החייב, הכנסותיו, רכושו, הסתבכותו הכלכלית, הוצאותיו וכן להכין תכנית פירעון.

בתוך כך מזומן החייב לחקירה פרונטלית במשרדו של המנהל המיוחד, במסגרתה החייב נשאל על כל הצהרותיו בבקשה שהגיש בתחילת הליכי פשיטת רגל ועל כל האמור בתצהירו שצורף לבקשה. 

המנהל המיוחד הינו מצד אחד נציג הנושים, מנגד, שלוח של בית המשפט בהליך או משרד המשפטים, יש להמלצתו משקל רב ויש חשיבות מכרעת לדבריו,  על כן, רצוי לעיתים להגיע עימו להבנות, אך לא בכל מחיר, וגם מסיבה זו, יש לקבל סיוע של עורך דין בהליך זה שישמור על זכויות החייב. 

דיון בבית המשפט

כמו כן, מתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בבקשתו של החייב, לאחר שחלפה שנה וחצי ממועד בקשת החייב לפשיטת רגל. 

הדיון מתקיים במעמד כל הצדדים להליך, נציג כונס הנכסים הרשמי, המנהל המיוחד, החייב ועורך דינו, וכן נושים - ככל והינם מעוניינים לקחת חלק בדיון המשפטי. 

בדיון, בית המשפט דן בתוכנית הפירעון שערך המנהל המיוחד, ובוחן האם ניתן להכריז על החייב פושט רגל, ולאשר את התוכנית או לחלופין לסלק את החייב מההליך. 

אנו ממליצים בכל מקרה תמיד ולפני כל החלטה להתייעץ עם עורך דין. 

במסגרת הדיון סוקר השופט את קורות התיק, התנהלותו של החייב לפני ובמהלך הליך פשיטת הרגל, מתייחס להמלצת המנהל המיוחד.

במקרים מסוימים חסר עדיין מידע לגבי החייב, ועל כן ידחה הדיון, על להמצאת מסמכים ו/או המשך בדיקות שצריך לערוך המנהל המיוחד. 

אם קיים כל המידע מציע בית המשפט לצדדים, תוכנית תשלומים, למשך תקופה עתידית, למשל יציע כי יוסיף החייב לקופה סך כולל של 70 אלף ש"ח, באמצעות תשלומים חודשיים של 2000 ש"ח מידי חודש. ככל והחייב לא יעמוד בתוכנית, יש סנקציות כספיות כגון הארכת התשלומים בשלושה תשלומים חודשיים נוספים. בסופו של יום, שאיפתו של החייב כי ינתן לו הפטר מותנה, דהיינו הפטר חלוט, תלוי כי יעמוד בתכנית הפרעון שאושרה ע"י בית המשפט או רשם ההוצאה לפועל. 

אנו ממליצים לחייב לשתף פעולה עם הליכי החקירה והבדיקה ועם צווי בית המשפט, יחד עם זאת, לעמוד על זכויותיו, כגון לשלם לפי יכולתו, ולא יותר, וכן לקבל את ההטבות שהדין מקנה לו, להתנגד לתביעת חוב אשר אושרה בניגוד לדין על ידי הנאמן. 

 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.פריסת חוב

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

השארת תגובה