Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

מחיקת חובות

מחיקת חובות וסגירת תיקים בהוצאה לפועל, איך זה מבוצע?

אני משלם כל חודש X ₪ וזה לא נגמר. מה עושים ?

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל בהם ניתן לקבל הפטר חלוט, כלומר מחיקת חובות, בהתאם לחוק חדלות פירעון. 

יש כללים ברורים לניהול מו"מ מול הנושים לשם מחיקת החובות בהוצאה לפועל או במסגרת הליכי פשיטת רגל, ורצוי להיעזר בייעוץ מקצועי ובעל ניסיון בתחום (על מנת לא לעשות נזק בתהליך הסדרת  החובות).

מתי ומדוע כדאי להגיע להסדר חובות? לקוח של משרדנו היה מצוי באיחוד תיקים ושילם מידי חודש 800 ש"ח לתיק האיחוד, כלומר בשנה כ- 10 אלף ש"ח. חרף התשלום, החובות כנגדו בהוצאה לפועל לא קטנו !!! בשל הריביות הגבוהות, אגרות, שכ"ט וכו'.

המלצנו ללקוח ליטול הלוואה ממעסיקו. בכספי ההלוואה נסגרו כל החובות בהסדרי פשרה (תוך הפחתת חוב רצינית) ועתה נותר ללקוח אך להחזיר את ההלוואה למעסיק, ותוך 33 שנים יפסיק הלקוח לגמרי את התשלום למעסיק ויפתח דף חדש.

מתי בנקים מסכימים למחיקת חובות?

בנקים מסכימים למחיקת חובות או וויתור על חלק מהחוב בנסיבות שמדובר בחייב חדל פירעון כלומר סיכויי קבלת מלוא החוב נמוכים, אין ערבים ואין בטחונות שניתן לממש (כגון משכנתא) וכאשר מדובר בחובות ישנים.
במקרים מסוימים הבנק יסכים לוותר על ריביות חריגות והוצאות ולהסתפק בחוב המקורי, במקרים למשל שהחייב עשוי לפנות להליכי פשיטת רגל  הבנק עתיד שלא לקבל חלק גדול מהחוב בשל הפטר צפוי מהחובות של החייב, על כן, הבנק עשוי כעת למחוק חלק מהחוב. 

כמו כן, יש לקחת בחשבון, את החלופה, שהיא ניהול הליכי הוצאה לפועל וצו התשלומים החודשי שיש כנגד החייב. נסביר, אם בכל חודש משלם החייב מעט כסף כ 200 ש"ח , הזוכה יטה לקבל הצעה טובה מטעם החייב לסלק את החוב כנגד מזומן, וההיפך, אם ישלם 1200 ש"ח בחודש, הבנק יטה לבקש סכום מכובד כי בכל מקרה יש לו הכנסה חודשית יפה מההוצאה לפועל. 

הבנקים יסכימו תמיד להסדרת החובות, ואולם גובה ההנחה אשר יסכימו ליתן לחייב, עשוי להשתנות לפי נסיבות המקרה. 

מחיקת חובות וסגירת תיקים

דוגמאות אמיתיות למחיקת חובות בהוצאה לפועל:

ללקוחה של משרדנו היה תיק איחוד אשר פוזר, לבקשתה הגענו להסדרים עם כל הזוכים בתיקייה, להלן פירוט התיקים:

 • בנק הפועלים, חוב עדכני כ- 48,000 ₪, במסגרת הסכם פשרה עם הבנק שולם 20,000 ₪ לכיסוי החוב.
 • הוט מובייל, חוב עדכני כ- 7,000 ₪. במסגרת הסכם פשרה עם החברה שולם 4,800 ₪ לכיסוי החוב.
 • פלאפון, חוב עדכני כ- 8,000 ₪. במסגרת הסכם פשרה עם החברה שולם 6,300 ₪ לכיסוי החוב.
 • סה"כ חסכון ללקוחה בהסכמי הפשרה: 31,900 ₪, המהווים כמעט מחצית ממלוא חובותיה (63,000 ₪).

לקוחה אחרת היתה מצוייה באיחוד תיקים משנת 2012 ושילמה מידי חודש 250 ש"ח, וביקשה לסגור את כל תיקיה על מנת לבטל את הגבלת לקוח מוגבל מיוחד בבנק, לבקשתה הגענו להסדרים עם כל הזוכים בתיקייה, להלן פירוט התיקים

 • הזוכה חברה פרטית, חוב עדכני כ- 1,500 ₪, במסגרת הסכם פשרה שולם 800 ₪ לכיסוי החוב.
 • הזוכה היה אדם פרטי, חוב עדכני כ- 7,000 ₪. במסגרת הסכם פשרה שולם 4,200 ₪ לכיסוי החוב.
 • זוכה אדם פרטי, חוב עדכני כ- 12,500 ₪. במסגרת הסכם פשרה שולם 5,000 ₪ לכיסוי החוב.
 • זוכה חברת פרטית, חוב עדכני 45,000 ש"ח, במסגרת הסכם פשרה שולם 15,000 ש"ח לכיסוי החוב.
 • סה"כ חסכון ללקוחה בהסכמי הפשרה: 41,000 ₪, המהווים כמעט שני שלישים ממלוא חובותיה (66,000 ₪).

ללקוח מבוגר כבן 70 היה תיק ישן בהוצאה לפועל, אשר מקורו בהלוואה ישנה שלא שולמה לבנק ע"ס קרן של כ- 15 אלף ש"ח. התיק היה פתוח מעל 15 שנים, וכעת הלקוח פנה למשרדנו כי חשש שהבנק ישים את ידו (ויעקל) קיצבה חודשית המשתלמת לחייב. יתרת החוב בתיק עמדה על סך של כ- 117 אלף ש"ח. לאחר מו"מ מתיש הסכים הבנק להפחית את החוב לסך של 20 אלף ש"ח במזומן.

 • סה"כ חסכון ללקוח בהסכם הפשרה: 97,000 ₪, המהווים מעל 80% ממלוא החוב.

פנתה אל משרדי לקוחה שיש לה חוב לבנק של 350 אלף ש"ח. החוב נוצר מעסק עם שותפה שלה שכשל. 

במסגרת צו תשלומים בהוצאה לפועל, קבע לה רשם ההוצאה לפועל תשלום חודשי של 2000 ש"ח בשני תיקים שפתח כנגדה הבנק. פתחנו במשא ומתן עם הבנק, והראנו לבנק כי אין לה נכסים : לא נכסי ירושה ולא מקרקעין וכדומה. בשורה התחתונה הבנק הסכים לסגור את שני התיקים כנגד תשלום מזומן של 125 אלף ש"ח, וכך נמלטה החייבת מהליכי פשיטת רגל

ללקוחה היה חוב לבנק הפועלים של 700 אלף ש"ח, מספר שנים, לאחר ניהול הליכי גבייה בהוצאה לפועל, אשר אך הניבו תשלום חודשי של 1000 ש"ח בלבד, ניאות הבנק להגיע להסדר פשרה, במסגרתו נפרע החוב כנגד תשלום בסך 200 אלף ש"ח בלבד. 

מחיקת חובות לבנקים

כדאי לדעת כיצד יש להתנהל מול הבנק על מנת לקבל הקטנת/מחיקת חוב.
יש לזכור כי בנקים הינם בראש ובראשונה גופים למטרות רווח. כל מטרת פעילותם היא להגדיל את הרווח לבנק או במילים אחרות לגרוף כמה שיותר כסף.
​פעמים רבות מגיעים למשרדי אנשים אשר אינם מסוגלים לעמוד בהחזרי ההלוואות או בדרישות פקידי הבנק. אז מה באמת ניתן לעשות כאשר אינך מסוגל לשלם מידי חודש 2000-3000 ש"ח החזרי הלוואה לחשבון הבנק?
​אפשרות ראשונה היא לנסות לנסות לפרוס את יתרת החוב לתקופה ארוכה יותר, כלומר להחזיר נניח 1000 ש"ח במשך שנתיים נוספות, למעשה מחזור של ההלוואה. אפשר לעשות את זה בבנק הקיים או בבנק אחר, או דרך גוף מימוני אחר במשק.
​במקרה בו הבנק כבר החל לפעול בהליכים משפטיים כנגד הלקוח, כלומר העביר את החשבון לטיפול משפטי ולעורך דין אשר מתחיל בפעולות גבייה, עורך הדין יכול לסייע ללקוח בהקניית הגנות אשר חייבים זכאים לקבל, במילים אחרות, אנו נסייע לחייב לעבור תקופה קשה זו תוך ליווי וייעוץ לאורך כל הדרך, על מנת שיוכל להמשיך לעבוד ללא עיקול משכורת ולהמשיך לנהוג ללא חסימה על הרישיון וכו'. בתנאים מסוימים נפעל למחיקת חובות הבנקים.

לאחרונה ניהלנו מו"מ עם בנק ללקוחה של המשרד, אשר חובותיה עמדו על סך 400 אלף ש"ח. להפתעתי הצלחנו לשכנע את הבנק, כבר בתחילת ההליכים המשפטיים להעמיד את החוב ע"ס של 100 אלף ש"ח במזומן, בנסיבות שהראנו לבנק כי פנינו לפשיטת רגל, ככל ולא נגיע להסדר. זהו הישג כי לרוב אין מחיקת חוב בתחילת הליכי הגבייה, ואולם יש לציין כי ההישג היה לאחר סבלנות רבה ומשא ומתן לא פשוט עם הבנק ונציגיו עורכי הדין. 

במקרה אחר, הגם שהחוב של הלקוח הגיע למשרד עו"ד מטעם הבנק, הגענו להסכם פריסה מחודש, היתרון הגדול, שהחוב נותר בעינו, כלומר לא גדל בהוצאות שכ"ט עו"ד של הבנק, הוצאות של 20% נוספות לחוב וכן חזרה לריבית רגילה, ולא ריבית פיגורים, הכפולה מהריבית הרגילה.

 

באופן כללי ניתן לומר כי הבנק יסכים למחול על חלק מהחוב בהתקיים התנאים הבאים

 • אין ערבים או בטחונות (נכסים ממושכנים) להבטחת החוב.
 • מדובר בחייב חדל פירעון, כלומר נקלע למשבר כלכלי מוכח ואין הוא מסוגל לפרוע את התחייבויותיו.
 • אין מדובר בחוב טרי.
 • לא עוקל רכוש כלשהו של החייב.
 • החייב אינו מגלה לחץ/רצון מוגבר להסדיר את החוב, כלומר אין סיכוי כי החייב ישלם חלק מהחוב, אלא בצורת הסדר מול הבנק.
 • הבנק אינו חפץ לנהל הליך משפטי בשל החשש מיצירת תקדים שיפוטי שלא לטובתו.

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

ניהול משא ומתן למחיקת חובות

ניהול משא ומתן למחיקת חובות

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.  ניהול

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.