Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

חוב מזונות בפשיטת רגל

חוב מזונות בפשיטת רגל באופן עקרוני אינו בר הפטר, כלומר הינו אחד החריגים בדין למחיקת החוב בסיום הליכי פשיטת הרגל, כמו קנסות וכו'. 

נשאלת השאלה מדוע חייבים, שזו החוב העיקרי שלהם פונים להליכי פשיטת רגל?

בעבר גם בתי המשפט לא היו מאפשרים לחייבים כאלה להתקדם בהליכי חדלות פירעון ואולם כיום השתנתה המגמה, וכן בית המשפט וכן כונס הנכסים הרשמי, מאפשרים לחייבים לקבל צו כינוס גם כאשר חובם העיקרי נובע מחוב מזונות. 

התשובה הינה: הקלה זמנית של מספר שנים, מהרדיפה של הליכים דרקוניים, לרבות צווי מאסר בהוצאה לפועל, הניתנים בהליכי גביית חוב מזונות. 

כאשר החייב פונה להליכי פשיטת רגל, או חדלות פירעון, ניתן צו עיכוב הליכים הכולל גם הליכי גבייה של מזונות. ככל והחייב לא יעמוד בתשלומים שנקבעו, עתיד התיק להתפזר ועיכוב ההליכים יבוטל.

התשלום השוטף של המזונות קטן, ומעניק מרווח נשימה לחייבים שנקבע כנגדם סכום תשלום מזונות קטינים גבוה או שאינם יכולים לעמוד בו. 

ואולם, נדגיש כבר עתה, כי בסופו של יום, החייב יאלץ לשוב ולהתמודד עם חוב המזונות, לאחר סיום הליכי חדלות פירעון, על כן, אנו ממליצים במסגרת הליכי פשיטת רגל גם להגיע להסדר סופי של חוב מזונות בפשיטת רגל.

חשוב לשים לב, כי בחוב מזונות בפשיטת רגל יש משמעות לחלוקה:

חוב עבר - חוב שלא שולם עד למועד צו הכינוס - ככל וקיים חוב כזה. 

מזונות שוטפים - הסכום שנקבע ע"י בית המשפט למשפחה או בית הדין הרבני, ואח"כ הסכום שנקצב לחייב כמזונות שוטפים במסגרת הליכי פשיטת רגל או חדלות פירעון. 

תשלומי מזונות - לאחר סיום הליכי פשיטת רגל, חוזר לתוקף סכום המקורי של המזונות, וניתן לגבותו בהוצאה לפועל - ככל ולא משולם במועד כמובן. 

חוב מזונות בפשיטת רגל

חוב מזונות בפשיטת רגל - קציבת מזונות

בעת קבלת צו הכינוס, על החייב לשלוח הודעות לכל נושיו בעניין, לרבות לגרושתו. היא זכאית להגיש תביעת חוב וכן בקשה לקציבת מזונות. 

כבר יש פסיקה לגבי גובה המזונות, מדוע אם כן, נדרש בית המשפט לשוב ולקבוע צו מזונות?

המדובר בצו זמני, שמתאים רק לתקופה בה החייב מצוי בהליך הפש"ר, ההנחה הינה כי סכום המזונות נקבע לפי כל הכנסתו הפנויה של החייב, ועתה עליו לשלם גם לנושים מידי חודש לפי צו התשלומים שקבע בית המשפט המחוזי, על כן נדרש להפחית את גובה התשלום החודשי לגרושת החייב.

הזוכה למזונות כאמור רשאית להגיש בקשה לקציבת מזונות, במסגרת הבקשה תעתור לקבלת סכום המגיע לה לפי שיטתה, החייב יגיב לבקשה, וכן המנהל המיוחד, בסופו של יום כב' בית המשפט יכריע בבקשות ויקבע סכום, כאשר הוא לוקח בחשבון את צרכי הקטינים, את יכולת החייב וגם את האינטרס של נושי החייב, לקבל כספים מאת החייב לקופת הנאמן. 

לדוגמא, קיים פסק דין למזונות בבית המשפט למשפחה בסך 5000 ש"ח לחייב. לאחר הגשת בקשות בעניין, בית המשפט קבע כי סכום המזונות בהליך פשיטת רגל יהיה 2300 ש"ח. 

נציין כי הזוכה יהיה רשאי לגבות הפרשים (בדוגמה שלעיל, 2700 ש"ח) בסיום הליכי חדלות פירעון, כלומר סכום זה אינו יורד לטימיון. 

כלומר היתרון הזמני של החייב: עליו לשלם בתקופת פשיטת הרגל דמי מזונות מופחתים בסך 2300 ש"ח לחודש, במקום 5000 ש"ח. 

ואולם, החייב רשאי לנהל משא ומתן עם הזוכה בחוב מזונות, ולהציע סכום מזומן למשל כנגד החוב, למשל חצי מהסכום במזומן. 

 

חוב מזונות בפשיטת רגל - פריסת חוב עבר

מה לגבי פריסת חוב עבר של מזונות ? ככל והחייב מצוי בהליכי חדלות פירעון או הליכי פשיטת רגל, ממילא יש עיכוב הליכים בתיק ההוצאה לפועל. 

פריסת חוב עבר רלבנטית כאשר ננקטים הליכים כנגד חייב בתיק ההוצאה לפועל, וברצונו לפנות לבטל את ההגבלות או העיקולים, במקרה כזה הוא מציע לשלם את חוב העבר בתשלומים חודשיים, ובסמכותו של רשם ההוצאה לפועל לפרוס את החוב לתשלומים חודשיים. 

חוב בדין קדימה

למה הכוונה חוב בדין קדימה? המשמעות היא כי מקופת הכנ"ר אשר משולמים הכספים לכל נושי החייב, יש חובות שהם נמצאים בעדיפות, נושים אלה כמו זוכה בתיק מזונות, יקבל את כספו לפני נושים רגילים של החייב, זאת כמובן, ככל ויש כסף בקופה לחלוקה.

חובות בדין קדימה נוספים הינם חובות מובטחים או משועבדים, או חובות ממסים המגיעים למדינה. 

כמו כן, יש לציין כי לאחר שמסתיים הליך חדלות הפירעון, וכאמור לא ניתן הפטר לחובות מזונות, על החייב לטפל בחובו (עבר והווה) מסוג מזונות, שאם לא כן, שוב יטילו עליו מגבלות של יציאה מהארץ, נהיגה וכו'. 

אנו ממליצים לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין הבקיא בתחום, טרם ביצוע כל החלטה או הליך משפטי. 

לגבי בקשה לפריסת חוב עבר, מומלץ כי עורך דין יגיש את הבקשה ולא החייב בעצמו, שכן נתקלנו במקרים בהם החייב לא מבין את הוראות הרשם, ואיך כדאי למלא שאלון על מנת להשיג את התוצאות הרצויות. 

תנאי ראשוני להגשת הבקשה כי החייב יעמוד בתשלום המזונות השוטף מידי חודש, לפני שהוא מציע הסדר המתייחס לחוב העבר בתיק המזונות. 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.פריסת חוב

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

השארת תגובה