Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

הפטר בפשיטת רגל - כללי

הפטר בפשיטת רגל - מבחינת החייב, הליך פשיטת רגל מקנה לזכותו שני יתרונות: עיכוב הליכים גורף, והאפשרות לקבל הפטר מכל חובותיו, מחילת חובות ופתיחת דף חדש בהתנהלותו הכלכלית.

בעידן הרפורמה כיום, קל יותר לקבל הפטר מאשר בעבר טרם הרפורמה. 

באופן כללי ניתן לטעון כי לו החייב עומד בהוראות הליך פשיטת הרגל, ומתנהל בתום לב, לפני ובמשך ההליך, משלם את צו התשלומים החודשי ומגיש דוחות, ואינו מסתיר מידע לגבי רכוש ונכסים - הוא עשוי לקבל הפטר חלוט מכל חובותיו שעילתם נוצרה עד למועד פשיטת הרגל. 

נזכיר מושכלות יסוד כי להליך פשיטת רגל שתי מטרות האחת לאפשר לחייב לפתוח דף חדש בחייו, בסוף ההליך, והשניה, לאפשר לנושים לאתר ולממש רכוש ו/או נכסים של החייב ולקבל דיבידנדים ועל ידי כך לפרוע לפחות חלק מהחוב. 

כמו כן, יש לציין כי ההפטר ניתן לאחר שהחייב עמד בתכנית פירעון שהותוותה לו ע"י המנהל המיוחד, ושילם כל הכספים הנדרשים הימנו לקופת כונס הנכסים הרשמי. 

יחד עם זאת, נציין כי ניתן לעתור למתן הפטר, אף ללא ביצוע תשלומים, כאשר החייב מוכיח כי במקרה הנדון, אין כל תועלת מניהול הליכי פשיטת רגל כנגדו. 

הפטר בפשיטת רגל

הפטר בפשיטת רגל - תום לב

סוגיה מהותית בהליכי פשיטת רגל קרויה "תום לב". ההליך מטרתו לעזור לחייבים לשקם את חייהם, והעזרה תינתן למי שהמתנהל באופן סביר ורגיל ושאינו מנצל לרעה את ההליך. 

הכוונה ליצירת החובות אשר מבקשים לקבל מהם הפטר בפשיטת רגל, במהלך עסקים רגיל, או נוכח מצוקה אישית, כגון איבוד מקור הכנסה ו/או תעסוקה ולא במכוון. 

כמו כן, נבדק כי החייב אינו, בעבר או בהווה, מבריח רכוש או מעדיף נושה אחד על פני אחרים. 

מצופה בחייב בהליך כי ישתף פעולה עם החקירות והבדיקות של המנהל המיוחד ועם נציגי הכנ"ר ובית המשפט, ידווח על כל הכנסותיו ועל כל רכושו ולא יסתיר מידע. 

לאחרונה קמה דרישה מאת המנהל המיוחד, להמציא מסמכים של המסלקה הפנסיונית, תדפיסי כניסה ויציאה מהארץ ממשרד הפנים, אישורי מקום עבודה מהמוסד לביטוח לאומי, אישורים על עסקאות במקרקעין מאת מיסוי מקרקעין ורשות המסים ועוד. 

כמו כן, על החייב לעמוד בתכנית הפירעון, אשר לאחרונה משמעותה הוספת כספים נכבדים לקופת פשיטת הרגל, ולא בסכום זעום כפי שהיה בעבר. 

 

הפטר בפשיטת רגל - התנהגות לפני ההליך

לפני ההליך חשוב לבדוק כי החייב לא פעל להבריח נכסים: דירה, זכויות ירושה, עסק, מוניטין וכו'. העברת רכוש ו/או זכויות על מנת לחמוק מימוש הרכוש לטובת נושי החייב עלולה להיחשב חוסר תום לב ולפגוע בסיכויי החייב לקבל הפטר בפשיטת רגל. 

מצב רפואי - יכול להוות שיקול בסיוע לחייב כאשר בית המשפט יטה לסייע לחייבים במצב רפואי קשה ו/או נכים שאין טעם להמשיך את ההליכים המשפטיים בעניינם ויש אינטרס חברתי לסייע להם במהירות האפשר. 

הגיון כלכלי - כמו כן, נבדק מה ההגיון הכלכלי בהותרת ההליך על כנו, כנגד סגירתו מוקדם יותר. נדגים: חייב שמשלם 100 ש"ח בחודש, כל שנה מוסיף לקופה 1200 ש"ח. סכום שהוא זניח. יש הגיון כלכלי ליתן לו הפטר בפשיטת הרגל במועד מוקדם, נוכח חוסר טעם כלכלי בהותרת ההליך על כנו. 

נציין עוד בעניין זה כי נוכח הרפורמה הצפויה בפשיטת רגל בשל חוק חדלות פירעון אשר קורם עור וגידים בימים אלה, תחילת שנת 2018, עשויים לחול שינוים.

כך למשל, ברפורמה יש תחימה של תקופות בחייו של החייב, עד להגשת הבקשה, לעומת הליך השיקום שמגיע לאחריה. 

יחד עם זאת, יצויין, כי אין מדקדקים באופן היווצרות החובות, אלא בודקים האם המדובר בחובות שאינם ברי הפטר כמו מזונות, או בחובות שנוצרו כתוצאה ממעשים פליליים, שאין מהם הפטר. 

נזכיר לסיום כי אנו ממליצים להיעזר בעורך דין המתמחה בהליכי פש"ר לפני ביצוע כל פעולה ו/או החלטה משפטית הקשורה לפשיטת רגל. 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.פריסת חוב

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

השארת תגובה