Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

הליכי פשיטת רגל

הליכי פשיטת רגל או הליכי חדלות פירעון - למה הכוונה בביטוי זה?

הכוונה בשימוש הליכי פשיטת רגל, הינה לפעולות המשפטיות הננקטות במסגרת בקשה לפשיטת רגל, כאשר במסגרת הרפורמה כוללת מספר שלבים: הגשת בקשה, מתן צו כינוס, חקירות ובדיקות המנהל המיוחד, במקביל להגשת דוחות וביצוע תשלומים מאת החייב, הכנת דו"ח ותכנית פירעון ובדיקת תביעות החוב, קיום דיון בבית המשפט, מימוש תכנית הפירעון וקבלת הפטר או ביטול ההליך בגין אי קיום תכנית הפירעון. 

אלו השלבים העיקריים, יתכנו הליכים ובקשות נוספות במסגרת כל ההליך מתחילתו ועד סופו. 

ישל לציין, כי התנהלות החייב משתרעת לעיתים גם לאחר קבלת הפטר, וגם אז יש להיזהר בהתנהלות, נתקלו כבר בלא מספר מקרים שגם לאחר קבלת הפטר, בית המשפט ביטל אותו מהסיבה שהחייב הסתיר נכסים משמעותיים או נהג בחוסר תום לב בצורה כלשהי. 

כיום אנו נמצאים בתחילת שנת 2020, נכנס לתוקף חוק חדלות פירעון, אשר מחליף את הליכי פשיטת רגל הקודמים. לרוב מדובר באותה הגברת בשינוי אדרת, למעט מספר שינויים אשר נתייחס אליהם. 

פושט רגל, או חדל פירעון הינו מי שאינו יכול לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות, ששווי ההתחייבויות שלו גבוה משווי נכסיו. החוק מבדיל בין יחיד לבין חברה, ואולם שניהם רשאים לבקש הגנה במסגרת הדין, לפי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. 

מטרות הליכי פשיטת רגל או חדלות פירעון : להביא לשיקומו הכלכלי של היחיד, במקביל להשיא את הכספים שיקבלו נושי החייב, ולאפשר את שילובו מחדש של החייב בחיים. 

הליכי פשיטת רגל

הליכי פשיטת רגל - חוות דעת מנהל מיוחד

לאחר שהמנהל המיוחד חקר את החייב, וביצע בדיקות וחקירות לגבי רכושו, נכסיו ויכולת השתכרותו, מוגשת לבית המשפט תכנית פירעון ו/או חוות דעת, אשר עוסקת בהמשך התשלומים החודשיים שעל החייב לשלם ו/או על מימוש רכוש של החייב כתנאי ליתן לחייב הפטר מחובותיו. 

החייב יכול לאשר או להתנגד לתכנית המוצעת ובית המשפט פוסק בסופו של יום. 

המשמעות היא כי ניתן לחייב הפטר המותנה בתשלום סכום מסוים לקופת הפש"ר בפרק זמן הקבוע בהחלטת כב' בית המשפט. 

אנו ממליצים, ככל אשר ניתן, לעבוד עם המנהל המיוחד בשיתוף פעולה וביחסים סבירים, כאשר המדובר במנהל מיוחד אשר עושה את עבודתו נאמנה, יחד עם זאת, כאשר המנהל המיוחד בלי הצדק סביר יבקש להגדיל את צו התשלומים החודשי אנו נתנגד לבקשה. 

המנהל המיוחד נוהג לבקש מסמכים רבים מהחייב: דוחות של משרד הפנים לגבי תעסוקה של החייב, תדפיס ממיסוי מקרקעין לגבי נכסים של החייב בעבר ובהווה, תדפיסי בנק ועוד ועוד - מסמכים אלה מסייעים למנהל המיוחד או הנאמן או הממונה לאתר נכסים ורכוש של החייב. 

הדבר הנפוץ ביותר אלו בקשות להגדלת צו התשלומים המוגשות על ידי המנהל המיוחד - ואז יש לבחון איך כדאי להגיב לבקשות אלה, האם להתנגד וכו'.

 

הליכי פשיטת רגל - הפטר

קבלת הפטר מחובות בסכומים של עשרות ואלפי ש"ח, אינה עניין פעוט, ובית המשפט באמצעות שליחיו כונס הנכסים הרשמי והמנהל המיוחד בוחן האם ראוי להעניק לחייב פרס זה. 

אם כן, מה נדרש מהחייב על מנת לקבל את ההפטר המיוחל מחובותיו?

הליכי הוצאה לפועל - תום לב

בודקים האם התנהלות החייב לפני, במהלך, ואף אחרי הליכי פשיטת רגל, הינה של אדם סביר ונורמטיבי ושאין המדובר בהסתרה, מרמה, שקרים וכו' בעניין רכושו ויכולתו הכלכלית של החייב כפי שהוא הצהיר עליה. 

יצירת החובות

בתצהיר הנלווה לבקשה לפשיטת רגל, על החייב להסביר/לפרט כיצד נוצרו החובות שלו. מותר לחייב ליצור חובות כתוצאה מנסיבות כאלה ואחרות וקשיים, אך לא בכוונה תחילה, או בשל מעשים לא כשרים.

כלומר, חובות בגלל עסק שכשל, או חוסר יכולת לשלם הלוואות לבנק הם עשויים להיות סבירים מול פיזור שיקים ללא סיבה מספקת. 

המנהל המיוחד בודק את גירסת החייב, האם היא הגיונית והאם היא נתמכת בראיות שבפניו, לדוגמה החייב מפרט באיזה מועדים החל להסתבך וליצור חובות ובגין מה, ובמקביל המנהל המיוחד יכול לבדוק באיזה מועדים החלו להפתח כנגד החייב תיקים בהוצאה לפועל ו/או מתי הוגשו כנגדו תביעות כספיות. 

בנוסף, המנהל המיוחד בודק האם החובות נוצרו באופן לגיטימי, או שמא, המדובר במעשי נוכלות, הונאה ו/או יצירת חובות במתכוון על ידי החייב. 

בעניין זה נזכיר כי חובות שנוצרו למשל מהימורים, או אגב מעשים פליליים, לא נוצרו בתום לב לפי הפסיקה. 

אנו ממליצים לקבל ליווי משפטי או ייעוץ מעורך דין העוסק בתחום הליכי פשיטת רגל, נוכח כניסה לתוקף של הרפורמה בענף, חוק חדלות פירעון שמתחיל לחול בספט' 2019, עימו מספר שינויים בתחום.

קיצור תקופת השהייה בהליך לתקופה של 4 שנים בלבד, העברת הטיפול בבקשות של יחידים לבית משפט השלום ולרשם ההוצאה לפועל. 

במסגרת חדלות פירעון בפני רשם ההוצאה לפועל, קל יותר להגיע להסכם פריסה, לפיו יפסק תשלום חודשי לתקופה קצובה, כתנאי למתן הפטר לחייב. 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.פריסת חוב

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

השארת תגובה