Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

הליכי פשיטת רגל מול הוצאה לפועל

הליכי פשיטת רגל - רבות דובר על פשיטת רגל מול הוצאה לפועל, וכמעט כל חייב מתלבט איזו דרך לבחור: להגיש בקשה לפשיטת רגל או לבקש איחוד תיקים בהוצאה לפועל.

במאמר זה נסקור את ההבדלים העיקריים בין השניים, עם זאת יצויין כי במהלך 2019, צפויה לחול רפורמה בתחום אשר עתידה לשנות את כללי המשחק.

ההבדל הגדול - הפטר !! כיום במסגרת הליכי פשיטת רגל ניתן לקבל בצורה קלה יחסית הפטר מהחובות (למעט הפטר מחוב מסוג מזונות).

ניתן לעתור בבקשת הפטר גם במסגרת לשכת ההוצאה לפועל, כאשר החייב מוגבל באמצעים, ועומד בתנאי קבלת הפטר, בהתאם לחוק השמיטה בעניין. 

הדברים הדומים בין שני העניינים הינם צו התשלומים החודשי, אשר דומה בהליכי פשיטת רגל ובמקרה של איחוד תיקים וכן צו עיכוב ההליכים שמגן על החייב. 

כמו כן, ההגבלות גם זהות : הגבלת בנק ישראל, כ.א., יציאה מהארץ וכו'. 

באופן כללי יש לומר שהליך פשיטת רגל הינו הליך מסורבל יותר ובו שחקנים רבים יותר: בית המשפט, כונס הנכסים, המנהל המיוחד - והליך יקר יותר, מול הליכי ההוצאה לפועל שנוכח העובדה שהם פאסיביים מעניקים לעיתים שקט נפשי לחייב במשך שנים ארוכות, אך במחיר סכום התשלום החודשי המשולם על ידו. 

יש לומר כי הפטר כיום ניתן לקבל במסגרת ההוצאה לפועל, באופן חריג, לפי הוראת שעה, כאשר המדובר בחייב מוגבל באמצעים, וכאשר החייב עומד במבחני הדין, בעיקר שאין לזכותו רכוש וכו'. 

זאת ועוד, כאשר יש לחייב רכוש (בעיקר נכסי ירושה או נכסי מקרקעין), נמליץ לו להסדיר את החובות בהוצאה לפועל או דרך הסדרי נושים 19א, ולא בהליך פש"ר רגיל, נוכח העובדה כי הנאמן עלול לפועל לממש רכושו של החייב בפועל או בכוח. 

הליכי פשיטת רגל
הליכי פשיטת רגל מול הוצאה לפועל

הליכי פשיטת רגל מול הוצאה לפועל - כללי

כאשר חייב מתלבט בין הליכי פשיטת רגל, יש משמעות גדולה למצבו של החייב, האישי - נפשי - כלכלי, ולמטרותיו האישיות. 

לדוגמה, כאשר חייב אינו רוצה להכתים את הרקורד שלו בהליכי פשיטת רגל ו/או מעוניין בעתיד לגייס אשראי או משכנתא, מומלץ כי יפעל להימנע מהליכי פשיטת רגל. 

יתרון גדול של הליכי ההוצאה לפועל הינו כי לאחר שנקבע לחייב צו תשלומים הוא יכול להמשיך בחייו בצורה שקטה ורגועה, כאשר בהליכי ההוצאה לפועל עליו להגיש דוחות כל העת, לדווח על מצבו הכלכלי, להיחקר, להגיע לבית המשפט וכו'. 

תום לב

נוכח הפטר חובות לחייב המצוי בהליכי פשיטת רגל, הרי מן הראוי לוודא כי הפרס ניתן למי שזכאי לכך, כאן באה לידי ביטוי סוגיית תום הלב. 

תום הלב נבחן בהליכי פשיטת רגל בראשית, בבחינה כיצד נוצרו החובות של החייב, על מנת לוודא שאין המדובר במרמה ו/או ביצירת חובות במכוון , להבדיל במערכת ההוצאה לפועל אין התייחסות לבחינה זו, אלא, המערכת פועלת למקסם את הסכום שניתן לגבות מהחייב על מנת לקיים את פסק הדין.

בשני ההליכים הגבלות דומות, ראה בנוסף, פשיטת רגל הגבלות

יחד עם הדברים, כדאי לשים לב כי בחובות נמוכים עד 150 אלף ש"ח אמור רשם ההוצאה לפועל לדון, לפי חוק חדלות פירעון, ואנו צופים כי אותו המידע לגבי החייב ישמש להליכי הוצאה לפועל ולהליכי חדלות פרעון , מכאן כי יתכן ובעתיד הבחירה בין המסלולים לא תהא מסורה כלל בידי החייב, כפי שהיא כיום, אלא תנותב אוטומטית ע"י המחשב, לפי גובה סך החובות של החייב בטופס הבקשה להכנס להליכי חדלות פירעון. 

 

הליכי פשיטת רגל מול הוצאה לפועל - הגבלות

עיכוב יציאה מהארץ – רשם ההוצאה לפועל מונע מהחייב לצאת מהארץ על מנת שלא יברח מן הארץ תוך שהוא מותיר את בעלי החוב ללא יכולת לקבל את כספם (כפי שרשום בחוק, להבטיח את פרעון החוב).
הגבלת החייב כלקוח מוגבל מיוחד, כמשמעותו בחוק שיקים ללא כיסוי – הגבלה זו מונעת מהחייב לפתוח חשבונות בנק ולעשות שימוש בשיקים. בדרך זו מבקשים להגן על הציבור ולחסום את דרכו של החייב מליצור חובות חדשים או נוספים, לפתוח חשבונות בנק ולפזר שיקים ללא כיסוי.
הגבלת החייב מלעשות שימוש בכרטיס חיוב – מניעת יכולת להשתמש בכרטיסי אשראי מטרתה שלא יוכל לקבל אשראי מחברות האשראי במשק.
יצוין כי בהתאם להנחיות המפקח על הבנקים, בנק לא יסרב, סירוב בלתי סביר, לבקשת לקוח לנהל את חשבונו ולבצוע תשלומים בדרך של חיובים על פי הרשאה, לקבל כרטיס בנק, כהגדרתו בחוק כרטיסי חיוב, התשמ"ו - 1986, שחיוב חשבון הלקוח בבנק בו הוא חיוב מיד, ולקבל כספומט.

הגבלת רשם החברות – הגבלה מלהקים תאגיד, או להיות בעל עניין בחברה. מטרת הגבלה זו הינה לחסום את התנהלותו העסקית של החייב, ולא לאפשר לו להקים עסקים חדשים המאוגדים בצורה של חברה בע"מ, כדי שגם לא יווצרו חובות נוספים על שם העסק או התאגיד.

זה המקום לציין כי לפי חוק חדלות פירעון ניתן לעתור לביטול חלק מן ההגבלות, אם סבור הממונה כי יש סיבה טובה, להיעתר לבקשת החייב בעניין. כמו כן, עולה השאלה, האם זה נכון באופן גורף להטיל מגבלות במהלך שיקום כלכלי של החייב, או האם מטרת המגבלות למנוע מהחייב ליצור חובות חדשים?

 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.פריסת חוב

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.