Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

החוק חדלות פירעון

החוק חדלות פירעון מחליף את פקודת פשיטת רגל וכן כל החקיקה שהיתה קודם לחוק החדש בכל הקשור להליכי פשיטות רגל של יחידים, הליכי פירוק והבראה של תאגידים, הסדרי נושים ליחידים ותאגידים, והליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי ליחידים ולתאגידים.

הצעת החוק בעניין אושרה והחוק הישן מלפני חמישים שנה עודכן. 

מצד אחד החוק מגדיר כמטרה ראשונה את השיקום הכלכלי של החייב ובכלל זאת מקצר את תקופת התשלומים לנושים ל- 48 חודשים בלבד, קיצור של 6 חודשים, עד קבלת הפטר, מנגד נראה כי החוק מחמיר יותר בנושאי מימוש דירת מגורים. 

חשוב לציין כי תחולת החוק אינה רטרואקטיבית, הליכי פשיטת רגל אשר נפתחו לפני 15.9.19, ימשיכו להתנהל לפי החקיקה הישנה, פקודת פשיטת רגל, חוק החברות וכו'. 

חדל פירעון הוא מי שאינו מסוגל לשלם את חובותיו במועד או מי ששווי התחייבויותיו גבוה משווי נכסיו, כאשר הנכסים כולל רכבים ונכסי מקרקעין. 

החוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי נכנס לתוקף ביום 15.9.19 והוא מסדיר את הליכי חדלות פירעון. 

מטרות החוק חדלות פירעון

החוק החדש מגדיר שלוש מטרות עיקריות:

  1. להביא ככל הניתן לשיקומו הכלכלי של החייב. שיקום החייב כולל עזרה בהתנהלות פיננסית נכונה, כזו שאינה גורמת להפסדים כספיים, ויציאה מהחובות לעתיד אחר ללא חובות ותשלומים לנושים, מצב המכונה הפטר חלוט. 
  2. תשלום מקסימלי לנושים - בדגש על מימוש רכוש של החייב, וכן תשלום חלקי תקופה מסוימת במשך כ 4 שנים לנושי החייב צו תשלומים, כספים שיועברו לקופת ההליך. או למשל, החוק קובע כי רבע מהנכסים המשועבדים בשיעבוד צף יועברו לטובת הנושים הרגילים.
  3. לקדם את שילובו מחדש של חייב שהוא יחיד במרקם החיים הכלכליים - שילוב מחדש, הכוונה להגיע למצב בו החייב תורם לצמיחה כלכלית במשק, לרבות נטילת אשראי מבוקר, וצריכה פרטית בהתאם ליכולת כלכלית ולרבת ההכנסות של הפרט. 

הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי בהתאם לחוק ינוהלו על ידי שלושה גופים שונים: 

א. מערכת ההוצאה לפועל - רשות האכיפה והגבייה : לגבי יחיד בעל חובות עד 150 אלף ש"ח.

ב. הממונה במשרד המשפטים - יחיד בעל חובות מעל 150 אלף ש"ח. 

ג. בית המשפט המחוזי - הליכי חדלות פירעון של תאגידים. 

החוק חדלות פירעון

החוק חדלות פירעון - צו לפתיחת הליכים

צו לפתיחת הליכים המקביל לצו הכינוס  – זהו צו הניתן על ידי כונס הנכסים הרשמי הקרוי הממונה, כאשר מוגשת בקשה על ידי חייב יחיד, כאשר בעבר הצו ניתן ע"י שופט של בית המשפט המחוזי. 

הצו הינו מקביל בתוכנו לצו הכינוס: קובע גובה צו התשלומים החודשי של החייב, חובת הגשת דו"חות חודשיים על הכנסות והוצאות המייחסות התא המשפחתי של החייב.

עוד בצו נמצא הגבלות שהיו עד עתה בהליכי פשיטת רגל, עיכוב יציאה מן הארץ, אי שימוש בשיקים, הגבלת כרטיס אשראי וכו'. 

העניין החשוב ביותר לחייב כמובן הינו צו הקפאת הליכי אכיפה וגבייה כנגד החייב , עיכוב כל ההליכים בתיק הוצאה לפועל של החייב וכן ביטול עיקולי משכורת ועו"ש.

מבחינת תפיסה עקרונית, החוק מכיר בכך כי הסתבכות כלכלית יכולה להיות לכל אחד, כאשר למשל פוטר מעבודתו ואין ביכולתו להחזיר הלוואות שנטל, מנגד, ידוע כי את הליכי חדלות הפירעון מנצלים חייבים לא מעטים למעשי מרמה או חוסר תום לב, כאשר הם יוצרים חובות כבדים במטרה להתעשר ואחר כך, מנקים את עצמם מהחובות בהליכי הפש"ר.

 

החוק חדלות פירעון - סמכות עניינית :

חובות מוצהרים בסך כולל מתחת ל 150 אלף ש"ח ידונו ברשות האכיפה והגבייה, לשכת ההוצאה לפועל. 

חובות גבוהים מכך, ידונו בבית משפט השלום הסמוך למקום המגורים של החייב, כפי הרשום בתעודת הזהות שלו. 

 

החוק חדלות פירעון - הגבלות

צו עיכוב יציאה מהארץ – על מנת שהחייב לא יברח מן הארץ תוך שהוא מותיר את בעלי החוב ללא יכולת לקבל את כספם (להבטיח את פרעון חלק מן החובות לנושים).


הגבלת החייב כלקוח מוגבל מיוחד, כמשמעותו בחוק שיקים ללא כיסוי – הגבלה זו מונעת מהחייב לפתוח חשבונות בנק ולעשות שימוש בשיקים. בדרך זו מבקשים להגן על הציבור ולחסום את דרכו של החייב מליצור חובות חדשים או נוספים, לפתוח חשבונות בנק ולפזר שיקים ללא כיסוי.

יצויין כי יצירת חובות נוספים כאשר החייב מצוי בהליכי חדלות פרעון יכולים להעיד על התנהלות בחוסר תום לב, ועל כך, שאין בכוונת החייב באמת לפעול לשקם את מצבו הכלכלי, ואף להביא לביטול ההליך. 

הגבלת החייב מלעשות שימוש בכרטיס חיוב – מניעת יכולת להשתמש בכרטיסי אשראי מטרתה שלא יוכל לקבל אשראי מחברות האשראי במשק. במקרים רבים, אשראי זמין גורם להתנהלות לא נכונה כלכלית ולחוסר יכולת היחיד לעמוד באשראי שנלקח, המטרה היא שבסופו של יום החייב יעשה שימוש מושכל באשראי שינתן לו. 

הגבלת רשם החברות – הגבלה מלהקים תאגיד, או להיות בעל עניין בחברה. מטרת הגבלה זו הינה לחסום את התנהלותו העסקית של החייב, ולא לאפשר לו להקים עסקים חדשים המאוגדים בצורה של חברה בע"מ, כדי שגם לא יווצרו חובות נוספים על שם העסק או התאגיד. לאחר ההפטר אנו נעודד הקמת חברות אשר מעסיקות עובדים, אבל עסקים סולבנטיים. 

חדלות פירעון בהוצאה לפועל

הבקשה לחדלות פירעון בסמכות רשם ההוצאה לפועל, תועבר לקבלת התאמת הבקשה להליך, להחלטה ע"י רשם ההוצאה לפועל. 

ככל וימצא הרשם כי מתקיימים התנאים בחוק הוא יורה על זימון ישיבת הסדר בין החייב לבין הנושים, אשר תנוהל ע"י נציג הרשם, וכאשר מטרתה לפעול להגיע להסדר תשלומים מוסכם, כבר בשלב מוקדם זה ועל מנת לייתר הליכים ארוכים. 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.פריסת חוב

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

השארת תגובה