Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

בקשה לאיחוד תיקים בהוצאה לפועל

במאמר זה נסקור את מוסד "איחוד תיקים בהוצאה לפועל", האם כדאי להגיש בקשה לאיחוד תיקים? נציין מראש כי הכוונה במאמר זה לאיחוד תיקים בו החייב מוכרז "מוגבל באמצעים".

כפי שציינו, זה המקרה כאשר בבקשת החייב מבוקשת פריסה של כלל חובות החייב לתקופה העולה על אלה: 

  • שנתיים – עד 20 אלף ₪
  • 3 שנים – 20 – 100 אלף ₪
  • 4 שנים – מעל 100 אלף ₪

כידוע, איחוד התיקים מעניק שקט נפשי לחייב, הוא משלם מידי חודש שובר בדואר וממשיך בשגרת חייו בצורה רגועה. מיד נראה כי המדובר במלכודת דבש. 

ראשית יש לומר כי איננו מתנגדים לבקשה לאיחוד תיקים ולקביעת סכום תשלום חודשי לכל חובות החייב, אך צריך לדעת כי המדובר בפתרון לטווח קצר, וכי לאורך זמן יש למצוא פתרון אחר למצב שנוצר. 

 נציין כי נכון לחודש 09/2019 בוטל מוסד "מוגבל באמצעים" ואיחוד תיקים, במסגרת חוק חדלות פירעון, והרפורמה בתחום חדלות פירעון, ועל כן, יש להתייחס גם לאיחוד תיקים מסוג 3% וכן לאפשרויות רבות חלופיות העומדות לחייב. 
בקשה לאיחוד תיקים

בקשה לאיחוד תיקים - מלכודת דבש

המקרה הנפוץ הוא במצב שבו לחייב יש מספר תיקים, וסכום כולל של חובות בגובה עשרות אלפי ש"ח, נוכח מצבו הכלכלי הקשה של החייב נפסק לו לרוב סכום זעום לתשלום חודשי בסך 300-500 ש"ח. 

מכאן יוצא כי התשלום החודשי קטן או שווה לסכום הריבית הנהוגה בהוצאה לפועל. הריבית מגדילה את החוב, והתשלום מקטין, פחות או יותר האחד מקזז את השני, והחוב לא קטן, לעיתים אף גדל (ככל שהחובות גדולים, הריבית גבוהה בהתאם). 

הבקשה לאיחוד תיקים הביאה את החייב למצב שבו הוא משלם מידי חודש, נניח 500 ש"ח. בשנה 6000 ש"ח, בעשר שנים 60 אלף ש"ח, והחובות שלא ממשיכים להתקיים, ומצבו נותר כמו שהיה בתחילת הדרך, וזאת למרות שהוא עושה מאמצים כל חודש להמשיך ולשלם. 

מתוך הצעת חוק (שאושרה) למתן הפטר בהוצאה לפועל:

"תכליתו של מוסד זה היא לסייע לחייבים שיש ביכולתם לשלם את חובם, באמצעות הסדר תשלומים שנפרס על פני תקופה ממושכת. לכן מעמדו של חייב כמוגבל באמצעים אמור היה להיות זמני עד לתשלום חובו בהתאם לצו התשלומים.

אולם בפועל מוכרזים במקרים רבים חייבים מוגבלים באמצעים גם כאשר אין ביכולתם לשלם את חובם והם למעשה חדלי פירעון. במקרים לא מעטים התשלומים נמוכים משיעור הריבית שצובר החוב, כך שהתשלום החודשי שמשלם החייב אף אינו מצליח להקטין את החוב. חייבים אלו אינם מצליחים, גם לא באמצעות צו התשלומים, לשלם את חובותיהם והם נותרים כחייבים מוגבלים באמצעים תקופות ארוכות מאוד. בכך נפגעים החייבים פגיעה קשה כיוון שההגבלות המוטלות עליהם אינן מאפשרות להם לצאת לדרך חדשה.

למעשה, חייבים אלה הם חדלי פירעון והטיפול בהם צריך היה להיעשות במערכת פשיטת הרגל ולא במערכת ההוצאה לפועל. שם אפשר למצות את יכולת התשלום של החייב מנכסיו ולאחר מכן להעניק לו הפטר שיאפשר לו להתחיל פרק חדש בחייו, אולם המציאות מראה כי רק חייבים מעטים פונים להליך של פשיטת רגל. זאת ככל הנראה בעיקר בשל החשש של החייבים מהליך מורכב וארוך הדורש ייצוג משפטי ותשלום פיקדון.

כך נוצר מצב בו חייבים רבים שהם חדלי פירעון נותרים במערכת ההוצאה לפועל כחייבים מוגבלים באמצעים משך שנים ארוכות. ואולם, כאמור, למוסד החייב המוגבל באמצעים אין הכלים הנדרשים לטיפול בחייב חדל פירעון מכיוון שאין באפשרותו להעניק הפטר. כך נמנעת מחייבים אלה האפשרות להשתקם ולצאת לדרך חדשה, אפשרות שהייתה פתוחה בפניהם אם היו פונים אל מערכת פשיטת הרגל במועד. "

במסגרת הבקשה להפטר בהוצאה לפועל, נבחן היטב מצבו של החייב, לרבות כספים ו/או חסכונות ונבחן היטב הם לחייב רכוש מכל מין וסוג שהוא.

על כן, לפעמים נעדיף לפנות להליכי חדלות פירעון, במקרה שיש לחייב תיקים רבים, וזאת ובעיקר נוכח הרפורמה בהליכי חדלות פירעון, במסגרתה בוטל מוסד "מוגבל באמצעים" יחד עם איחוד כל תיקיו.

בקשה לאיחוד תיקים - הפסקת התשלום

חייבים רבים אשר מגלים לאחר שנים של תשלומים כי מצבם נותר בעינו, ללא כל התקדמות לפתרון, נקלעים לתסכול ומפסיקים לשלם, ואז כל המאמצים שלהם התשלומים ששולמו עד כה ירדו לטימיון, נוכח העובדה, כי איחוד תיקים ניתן פעם אחת בלבד לחייב, למעט חריגים. 

פתרון לטווך ארוך:

אז מה הפתרון? הפתרון לטווח ארוך צרוך להביא לביטול כל החובות של החייב או להביאו למצב שבו הוא מוגן ומפסיק לשלם בכל חודש את צו התשלומים החודשי. 

לעיתים הפתרון הינו פנייה לעורך דין פשיטת רגל, בנסיבות בהן הליכי פשיטת רגל מומלצים לחייב. היתרון הגדול של הליכי פשיטת רגל הינם הקניית הפטר לחייב בסוף התהליך, ככל והוא עומד בצו התשלומים החודשי ובחובות של פושט רגל.

פתרון אחר הינו הסדר חובות, אשר בסופו נסגרים כל התיקים בהוצאה לפועל המתנהלים כנגד החייב. כאשר בדרך פתרון זו, החייב מציע סכום מזומן בשווי סמוך לקרן החוב, בתמורה לסגירת התיק, זוהי למעשה הנחת מזומן.

כמו כן, יש לבחון האם החייב זכאי להפטר (הוראת שעה) במסגרת הליכי ההוצאה לפועל עצמם. ההפטר בהוצאה לפועל, נכון למועד כתיבת שורות אלה 12/2017 הינו מהלך חד פעמי, המעניק סגירת חובות לחייבים שנמצאים לפחות 4 שנים מוגבלים באמצעים, בחובות עד 800 אלף ש"ח ועומדים בצו התשלומים של תיק האיחוד.

עינינו הרואות, כי לחייב יש מספר אפשרויות להסדיר את החובות בטווח הארוך, ולעיתים, ניתן לשלב בין הפתרונות, להתחיל עם איחוד תיקים ובהמשך לעשות הסדרים או פשיטת רגל, כדי לדעת מה כדאי לך, פנה עוד היום לקבלת ייעוץ ללא תשלום למשרדנו.

כמו כן, חשוב לבדוק את התיקים לפני ביצוע תשלום. יש תיקים אשר דינם להסגר ללא תשלום לזוכה, ובתיקים כאלה הגעה להסדר עם הזוכה אינה הדרך המומלצת. 

לעתים רשם ההוצאה לפועל יתנה את פתיחת איחוד התיקים של החייב, בעניין מסוים, כגון בהפקדת סכום, דמי רצינות ו/או בהתחייבות של החייב לעמוד בצו התשלומים שיושת עליו, ככל וצו זה אינו סכום שהחייב מציע לשלם.

אנו ממליצים בכל מקרה לקבל ייעוץ משפטי טרם קבלת כל החלטה או ביצוע כל פעולה משפטית. 

נתקלנו במקרים בו חייב יש לו איחוד תיקים במשך שנים רבות, משלם או לא משלם מידי חודש, אבל אין סוף לחובות, וצריך למצוא דרך לסיים את החובות ולפתוח דף חדש לחייב. 

נציין כי לעיתים, במקרים נדירים, תיקים נגנזים ו/או ניתן לעתור לסגירתם בשל אי פעילות במשך שנים ארוכות, ואולם כל דבר לגופו. 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
חוק הגנת השכר עיקול משכורת

חוק הגנת השכר עיקול משכורת

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק הגנת

להמשך קריאה ...
בדיקת חשבון מוגבל

בדיקת חשבון מוגבל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.בדיקת חשבון

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
בקשה לאיחוד תיקים בהוצאה לפועל

בקשה לאיחוד תיקים בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.בקשה לאיחוד

להמשך קריאה ...
איחוד תיקים פעם שניה

איחוד תיקים פעם שניה

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.איחוד תיקים

להמשך קריאה ...
צו עיקול

צו עיקול

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.צו עיקול

להמשך קריאה ...
ביטול עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

ביטול עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.ביטול עיקול

להמשך קריאה ...
חוב בהוצאה לפועל

חוב בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוב בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

השארת תגובה