Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

בדיקת עיקולים

בדיקת עיקולים – כאשר מופיע עיקול, לרוב בחשבון הבנק של החייב, חשוב קודם כל לבדוק מי הגורם המעקל, וזאת בהנחה, שאנו לא יודעים מי הטיל את העיקול.  

לשם כך, יש לפנות לגורם שהודיע לנו על העיקול, בבקשת פרטים נוספים: חשוב לקבל  גם את מספר התיק שבגינו הוטל העיקול. כל הפרטים לגבי העיקול נמצאים אצל מקבל העיקול אם זה מסמך שנתקבל אצלו, או עיקול ממוחשב שנשלח למחשביו.

שימת הלב, כי בנקים לא אוהבים, משום מה, למסור פרטים מלאים לגבי הגורם המעקל, עדיין יש להתעקש על בדיקת עיקולים מולם ולדרוש פירוט מלא לגבי העיקול: מה הסכום, מי הגורם, באיזה לשכה ומה מספר התיק.

ישנן מספר גורים הנוהגים לשלוח עיקולים:

  • חוב בגין תיק בהוצאה לפועל. זה כנראה העיקול השכיח, מישהו פתח כנגד החייב תיק בהוצאה לפועל, ובמסגרת התיק, שלח עיקול צד ג', לבנק, או למעסיק של החייב.
  • חוב לרשות המיסים. רשות המסים רשאית לנקוט הליכי גבייה מינהליים, ולשלוח ישירות עיקול לבנק של הנישום, בגין חוב במס הכנסה / מיסוי מקרקעין.
  • חוב לרשות מקומית / עירייה. גם רשויות מקומיות כגון עיריית תל אביב רשאיות לנקוט הליכי גבייה מינהלים.
  • חוב של המרכז לגביית קנסות, בגין דו"ח או קנס שלא שולם במועד, ועתה המרכז פועל לגבייתו.

שימת הלב כי רשות מקומית רשאית לפעול כיום בשני מסלולים לגביית חובות, האחד באמצעות הליכי ההוצאה לפועל, השני, בהליכי גבייה מנהליים, מסלול עוקף הוצאה לפועל. 

בדיקת עיקולים

בדיקת עיקולים - משמעות העיקול

משמעות העיקול – הקפאת המצב הקיים מבחינת כספים / זכויות של החייב. צד ג' אשר נקרא מחזיק (לרוב הבנק) לא יכול לעשות כל שינוי או פעולה – כל זה בהתייחס ליתרות זכות ו/או כספים המגיעים לחייב מאת המחזיק.

כלומר, החייב לא יכול לעשות שימוש בזכויותיו הכספיות. אם המדובר בעיקול משכורת, החייב לא יוכל לקבל את שכרו (בכפוף להקלות בעניין, לפי חוק הגנת השכר, שם חלק מהשכר מוגן מעיקול). ככל והמדובר בעיקול על חשבון הבנק, כספים ביתרת זכות המגיעים לחייב ו/או פקדונות או חסכונות מוקפאים לטובת המעקל, עד לגובה סכום העיקול.

לדוגמה, אם הבנק קיבל עיקול מרשות המסים בסך 5000 ₪, והחייב מצוי ביתרת זכות בחשבון של 6000 ₪, 5000 ₪ יועברו לפקדון מוקפא, ויוותר בחשבון 1000 ₪.

ככל ואין כספים ביתרת זכות, ירשם עיקול על החשבון, והחייב לא יוכל לעשות שימוש בפעולות דיגיטליות/אוטומטיות כגון כספומט וכו'.

באופן עקרוני העיקול מוגבל בזמן, ואולם, רצוי כי לפני הפקדת כספים לחשבון, לוודא שאכן החשבון לא מעוקל, לכן אנו מציעים להפקיד סכום נמוך לבדיקה, טרם שימוש בחשבון או הפקדת משכורת לחשבון הבנק שנראה שאינו מעוקל. 

נדגיש כי המדובר בעיקול, בשלב הראשון ברישום בלבד, כלומר, עדיין הכספים לא מועברים לגורם המעקל אלא אך לא מועברים לבעלם החוקי. 

שימת הלב כי זכויות מסוימות של החייב, לא ניתנים לעיקול בהתאם לחקיקה קיימת כגון זכויות לקבלת קצבת ביטוח לאומי וכו'.

פעמים רבות, חייבים מתעוררים רק לאחר שהזוכה שלח עיקול לבנק או לחברת ביטוח, ואז כבר זה מאוחר מידי, לשחרר כספים שנתפסו, על כן, מומלץ לטפל בבעיות מראש. 

האם אפשר לבטל את העיקול

נשים לב כי עיקול יכול להיות מנגנון לשם אזהרת החייב, כי חשבון כלשהו לא שולם במועד, טופלה הבעייה ויוסר העיקול. 

לעומת  זאת, העיקול יכול להיות מנגנון לשם גביית כספים מאת החייב, האפשר לזוכה בדין לקבל את כספו. 

לגבי עיקול חשבון בנק - מובן לחלוטין כי ניהול חשבון בנק עובר ושב, הינו זכות יסוד בסיסית של כל אדם, במדינה מתוקנת, שאם לא כן, לא ניתן לרכוש מזון, לשלם למגורים וכו'.

כאשר החייב , מבצע את אשר נדרש ממנו, מאת הגורם המעקל, הוא עשוי לקבל ביטול של העיקול, לפחות לגבי חשבון העו"ש שלו ו/או לגבי עיקול משכורתו.

נדגיש כי רשמי ההוצאה לפועל נוהגים לבטל עיקולים ביתרת החובה בלבד כדבר שבשיגרה, לכן, לעיתים יש לבקש בנפרד, הסרת העיקול כולו.

עיקולים שלא מבוטלים

כאשר מלוא החוב לא שולם, אלא חלקו, או כאשר החייב הגיע להסדר תשלומים, עולה השאלה לגבי האם זכאי החייב לביטול העיקול.

כאשר המדובר על עיקול קופות : קופות גמל, קרן התשלמות, קרן פנסיה, רכב – רכוש של החייב, נהוג שלא לבטלם עד לפירעון מלוא החוב.

גם בהוצאה לפועל, הגישה היא דומה, לפיה, יבוטלו עיקולים לצרכי מחייה בסיסיים לחייב, ואולם, עיקול על רכוש של החייב לא מבוטל, אלא רק בסיום תשלום מלוא החוב.

עולה השאלה גם בהקשר לפיצויי פיטורים המגיעים לחייב ואשר מעוקלים, מחד גיסא המדובר ברכוש של החייב, אשר נושיו יכולים לטעון שצריך להגיע אליהם במקום החוב, מנגד, מדובר בכספים המשמשים את החייב במקום משכורת והוא עתיד לחיות מהם. הגישה כיום היא לאזן בין האינטרסים  וכן לאפשר לחייב להנות, לפחות מחלק של הכספים.

סוגי עיקולים בחשבון הבנק

העיקול הבסיסי הוא עיקול על כללי על כל רכיבי החשבון של החייב: חסכונות, ניירות ערך, פקדונות, וכו' בחשבון הבנק.

העיקול נשלח לרוב, באמצעות המחשב, ולכן קרוי עיקול במדיה הממוחשבת. ככל והחייב מצליח לקבל ביטול, לרוב הביטול חל על יתרות חובה בלבד ו/או על כספים בחשבון העו"ש, על מנת לאפשר לחייב למשוך משכורת.

כמובן, נזכיר כי ככל והחייב משלם את מלוא חובו, כדאי לבקש הנחה על תשלום מזומן בהסדרת החוב.

כאשר מוטל עיקול אצל חברת ביטוח, אשר מחזיקה כספים של החייב, ניתן לבקש לממש את הכספים לטובת החוב וכך לבטל את העיקול, או באמצעות הלוואת גישור, לסגור התיק ואחר כך למשוך הכספים מחברת הביטוח.

בתשלומי מזומן, רצוי לבקש הנחה, ומומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום. 

תחומי התמחות משפטיים

הוצאה לפועל

אפשרות אחת הינה להגיע להסדר תשלומים עם הצד השני, כלומר פריסת החוב לתשלומים חודשיים עד לכיסוי החוב.

מחיקת חובות וסגירת תיקים

מחיקת חובות ניתן לבצע באמצעות הגעה להסדרי נושים מול הזוכים במסגרת איחוד תיקים / במסגרת הליכי פשיטת רגל

פשיטת רגל

חייבים רבים מתלבטים פעמים רבות האם כדאי לפנות/להמשיך עם איחוד תיקים במסגרת ההוצאה לפועל

רישיון נהיגה

לאחר כחצי שנה מביצוע המסירה בתיק הזוכה יכול להטיל על החייב, בתנאים מסוימים, הגבלות כגון: יציאה מהארץ

מאמרים

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

חוק חדלות פירעון – הצעת חוק

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חוק חדלות

להמשך קריאה ...
הפטר בהוצאה לפועל

הפטר בהוצאה לפועל

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.הפטר בהוצאה

להמשך קריאה ...
חייב מוגבל באמצעים

חייב מוגבל באמצעים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.חייב מוגבל

להמשך קריאה ...
פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

פריסת חוב מזונות – הקלה לחייבים

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.פריסת חוב

להמשך קריאה ...
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

השארת תגובה